top of page

3.6.2017

 Tak nám ze života utekl další rok, ve kterém se udála spousta věcí. Pustili nám Kajínka a na oplátku zavřeli Peltu. Jako každý rok se opět přišlo na několik dotačních podvodů a to má Kusniertz ještě nějaká jména v rukávu. Babiš prodal rekordní počet kuřat, párků a vstupenek do Čapího hnízda. Zkolaboval nám Koník. Maci vytřel Méňou Labyrint. Britové si odsouhlasili odchod z EU. Harry se oženil. Trump se stal prezidentem v USA. Do věčných lovišť byl povolán Fidel Castro. Slavie vyhrála fotbalový titul. Sparta nevyhrála fotbalový titul. Bok si koupil nový barák, Kubí mu v něm natáhl elektriku a Dežo Arpád kabelem a dvěma krokodýlky překlenul elektroměr. Maci přestal kouřit, díky čemuž přibral 30 kg. V hospodě jsme přestali kouřit všichni. Lojza měl dvakrát nechráněný sex. Místo sportky se těšíme na losovačku s EET. Hrubas vypil 358 x 6 malých piv (týden marodil). Cobretti dostal od Ježíška kartón Camelek. Karlííík si začal tykat s Julkou. Harrymu 2 se narodil syn. Navzdory všem těmto novinkám je však jedno jisté, tenisový turnaj Davis sud bude i letos.

  Losáž dvojic proběhla tradičně pod dohledem notáře Vojty v restauraci Labyrint. A jako vždy byly lístky tahány ze zlatého poháru něžnou rukou Lady. A jako každý rok nikdo nechtěl Pepíčka. A jako každý rok Koník týden před turnajem hodil raketu do žita, tentokrát s pohádkou o jeho nepostradatelnosti na předku uhelné sloje, kde musí rubat uhlí bo se jim na šachtě rozbilo rypadlo. Místo Koníka tak byl ke Kubímu z farmy povolán „malý Lojza“. Svou premiéru na turnaji si měl odbýt i Dejv, výčepní z České, jenž byl nalosován ke Kamilovi. Tato dvojice se rázem stala černým koněm šampionátu, neboť na celkové vítězství je pasoval i největší znalec tohoto sportovního odvětví v širokém okolí – Vajda.

  Po loňském deštivém ročníku jsme všichni celý týden sledovali novácké rosničky a modlili se, aby na sobotu 3.června predikovaly slunečné počasí. Když jsem si ráno promnul oči, můj první pohled spočinul na display mobilního telefonu, jestli náhodou Brůk nepíše, že prší. Jelikož mi ve stavovém řádku nevisela žádná nerozbalená obálka, věděl jsem, že je vyhráno. Turnaj bude na antuce. Pokladník Beňas svolil, že uvolní částku na pokrytí výdajů spojených s rezervací dvou dvorců a jelikož byl v dobrém rozmaru, přihodil i několik papírovek na nákup masných výrobků, které budou na následné trachtaci vloženy na gril.

  Je 3.6.2017. Dohodnutý čas 8:45 hod je naplněn a v areálu tenisových kurtů se to začíná hemžit nedočkavými sportovci. Azurově modrá obloha dává tušit, že dneska budeme, kromě soupeřů, muset zdolat ještě jednoho protivníka – úmorné vedro. Pan Bambas, vedoucí tenisového bufetu, nás uklidňuje, že o náš pitný režim bude náležitě postaráno a na důkaz svých slov z lednice přináší orosenou láhev piva. Vojta v rohu terasy instaluje tabuli, na kterou pomocí magnetek přichytává papírové tabulky a na vedlejší stůl staví trofej, po které dnes bude každý dychtit – nádherný pohár vytvarovaný z kvalitního plechu, jehož povrch je natřen zdařilou imitací zlata. Na jeho podstavci jsou zvěčněna jména dosavadních vítězů, jako památka, která zde zůstane i pro další generace.

Davis sud 2017 může začít

 

 

  Bok chce již hrát, neboť ho kromě zaražených větrů tlačí i čas. Jako každý rok bude, po vzoru Františka Koudelky z legendárního filmu, přebíhat mezi sportovišti, když kromě tenisu musí ještě stihnout reprezentovat svůj klub v malé kopané. Problémem je, že zatím je zde každý pár z 50ti procent. Přichází Vojsan, čímž se kompletuje pár Jako vloni a je tedy jasné, že VII.ročník zahájí právě toto duo soubojem proti týmu, který v nedaleké budoucnosti Vymře po meči.

  Karlííík s Bokem již vytvořili pár v roce 2014, kdy padli až ve finále a tudíž i letos tajně snili o metách nejvyšších. Bok nenechal nic náhodě a byl si před turnajem párkrát pinknout, to Karlííík spoléhal na to, co mu nadělil Bůh. Hned při prvních výměnách však bylo zřejmé, že mu do pravačky nenadělil, ale spíše nadělal. Topspinové forhendy slabé razance většinou končily mimo prostor ohraničující kurt. Bok nevěřil svým očím a snažil se svého spoluhráče zastoupit větším pohybem. Ani soupeř však nebyl ještě rozehraný, zvláště Vojsan působil, jako by se po Karlíííkovi opičil. Ze zápasu se tak stala tahanice o každý fiftýn, která byla završena až tiebreakem se šťastnějším koncem pro tým Jako vloni. Na vedlejším kurtu zatím Harryovci ukazovali, že budou patřit mezi horké favority, ačkoliv Harry 1 nastupoval do turnaje se sebezapřením, jeho pohyb byl limitován vachrlatým kolenem, které měl stažené ortézou tak silně, že nohu nemohl ohýbat a při běhu s ní tudíž musel švihat podélným obloukem, aby jí vůbec dostal ze zadní pozice vpřed, čímž v antuce vyrýval pravidelné oblouky stejně jako hokejisté v ledu. Harry 1 sice měl za sebe domluveného náhradníka, kterým nebyl nikdo jiný než Karel Hášů, ten však byl ráno před turnajem spatřen Rendou, který ho šel vyzvednout, skrze okno bytu, jak sedí zborcený v křesle s láhví whiskey v pravé ruce, v ústech má frkačku, na hlavě papírový kornout a na sobě kožený oblek se třpytivými flitry. Zavřené oči a zelená barva jeho obličeje byla jasným důkazem, že klášterecká diskotéka skončila teprve před chvílí. Harry 2 působil na kurtu sebejistě a jeho vysoká postava odrazovala soupeře od myšlenek na případný lob. Já nevím opravdu nevěděli, jak na soupeře vyzrát, a tak odešli poraženi 3:6.

  Kamil začal být čím dál více nervózní, do klidu ho nedostalo ani inhalování zázračné blšanské plodiny, Dejv totiž zatím nedorazil. Pokusy prozvoněním mobilního telefonu byly neúčinné. Pak Kamilovi přišla SMS, ve které se Dejv omlouvá, že mobil nebere, neboť nemůže mluvit, jelikož má ústa plná „zážitků“ z prohýřené noci a právě se probudil v autě, ve kterém spal a teď by potřeboval nějak se z toho auta dostat, aby „zážitky“ přemístil do blízké škarpy, jinak je bude muset odložit na sedadlo spolujezdce či palubní desku, což by opravdu nechtěl.

  Ani Pepíček nebyl ve své kůži. Nadopován antibiotiky a s horečkou se však statečně rval o každý míček. Mladý Hrubas, jako správný student policejní školy, si místo rakety vzal dopraváckou plácačku a během turnaje si dvakrát udělil pokutu za překročení rychlosti, to když se snažil ze základní čáry co nejrychleji dostat k síti. V prvním zápase tým Pomáhat a chatařit zdolal 6:3 Nec tvořený starým Kubím a mladým Lojzou.

  K panu Bambasovi se přiřítil Brůk, že se na kurtu číslo 6 nedá hrát, neboť je celý do kopce. Při přezkoumání celé situace se však ukázalo, že je vše v pořádku, to jen k zápasu nastoupili Chlapáci a v momentě kdy se postavili na jednu stranu dvorce, se projevily všechny slabiny nedávno rekonstruovaného areálu. Dvojice, připomínající Maxim Turbulenc v dobách největší slávy, při svém pohybu antuku současně válcovala. Pro soupeře však nenechávala moc volného prostoru, do kterého by se dal tenisák umístit. Pod kopcem pobíhali Nemohoucí, a jak je z názvu patrné, osud k sobě přihrál playery, kteří vyčerpali milióny korun přes VZP, za které si pořídili titanovou páteř a prasečí chlopeň. Zároveň se však stali i výkladní skříní pokroku v našem zdravotnictví a nyní patří mezi nejzdravější jedince našeho spolku s úžasným fyzickým fondem, což ukázali i proti Chlapákům. Ačkoliv museli do míčků řezat plnou silou, aby překonali nepříjemné převýšení, nakonec Chlapáky zdolali 7:6.

  V areálu se zjevil Dejv. To, že spal v autě, bylo patrné z jeho chůze. Kolena měl trvale ohnutá do pravého úhlu a při bočním pohledu na jeho postavu se lehce dal domyslet tvar sedačky automobilu ve kterém spal. Kamil, který si letos dal záležet na tvorbě dresů a místo tradiční fixy zvolil sítotisk, však neztrácel dobrou náladu a kolemjdoucí častoval blšanským úsměvem. Sílící Slunce vysávalo z Dejva i poslední zbytky energie a tomu začalo být jasné, že dnes je jeho jediným úkolem přežít.

Ve druhé skupině zatím Harry&Harry drtili jednoho soupeře za druhým.

Mezi ostře sledované zápasy patřil souboj Necu s Já nevím, neboť proti sobě nastoupili malý a velký Lojza. Šlo o velmi prestižní souboj o krále Lalíků. Neutahatelný Kubí svými zkušenostmi krotil malého Lojzu, z jehož hry na jedné straně prýštilo dravé mládí, na straně druhé ho naopak v některých okamžicích brzdil přílišný respekt ze stáří na druhé straně sítě. Renda po každé výměně upozorňoval svého spoluhráče na chyby, které se v jeho hře vyskytují, čímž doufal, že je Lojza při další výměně již nebude opakovat. Tímto kaučingem se Renda stal vůdčí postavou deblového páru, což Lojza v některých situacích nelibě nesl a v jeho nitru se pomalu začala hromadit negativní energie stejně jako pára v Papinově hrnci. Renda však svůj úkol splnil na jedničku a dovedl pár k jasnému vítězství 6:2, čímž Lojza ukázal svému synovi, že musí ještě hodně vyzrát, než mu předá pomyslné žezlo. Lojzovo snaha je patrná na první pohled

 

 

    Bok odešel na fotbal, čímž narušil celý harmonogram, to se projevilo po jeho návratu, neboť pak musel tým Vymřeli po meči dohnat manko, což obnášelo odehrát zbývající tři zápasy s minimálními přestávkami. Odešli i Chlapáci, ale ti jen do nedaleké restaurace na zimním stadionu, neboť lahváče podávané panem Bambasem jim nedodávaly tu správnou sílu. Točený je prostě točený. Pro sichr si ještě vzali PET lahve, které si ve zmiňované hospůdce nechali až po víčka naplnit.

  Cobretti vše sledoval z ředitelského křesílka, ze kterého vstal, akorát když potřeboval na WC. Podle špačků v jeho popelníku se dalo odhadnout, v jaké fázi se turnaj nachází – čím více špačků, tím méně zbývá do konce turnaje.

  Jeté loptičky se snažili vstát z popela a potvrdit Vajdovu věštbu, ale bohužel bylo čím dál jasnější, že se jim to přes veškerou snahu letos nepodaří.

Dejvovi zpomalené reakce jsou ve hře patrné

  Základní skupiny jsou dohrány. Jako první se s turnajem loučí Jeté loptičky, které měly tu smůlu, že byly nalosovány do pětičlenné skupiny a v následujícím vyřazovacím pavouku tudíž pro ně nezbylo místo. Dejv neskrývá radost, neboť další zápas by už asi nepřežil.

  Jako vloni se postupně rozehráli a tak by Nec pro ně neměl být překážkou v postupu do semifinále. Hrubas oplývá jistotou svých úderů, do kterých vnáší i myšlenku a pro soupeře je tak těžké ho přečíst. Vojsan se také postupně dostává do pohody a jeho údery sílí každým úspěšně odehraným balónkem. Kubí se Štěpánem se snaží co jim síly stačí, ale Jako v loni potvrzují roli favorita a vítězí 6:3.

  Na vedlejším kurtu vrcholí boj nejtěžšího kalibru. Nemohoucí s Já nevím se tahají o každý tenisák. Brůk na svých tenkých nožkách tančí jak primabalerína od základní čáry k síti a zpět. Vojta se občas bije v prsa, aby nastartoval Pirkův strojek, v němž mu pomalu docházely baterky. Na druhé straně sítě Renda kibicuje Lojzu a ten brunátní. Po hodině hry musí rozhodnout až tiebreak. Vojtovy už nepomáhají ani tupé údery v hruď, baterky došly a tak již pouze stojí na základní čáře. A Brůk to sám neutancuje. Já nevím završují úspěšný den a postupují do bojů o medaile. Vybitý Vojta zmateně běhá po kurtu

  Harry & Harry se lehce dostávají přes Chlapáky vítězstvím 6:1 a většina už nepochybuje o letošním vítězi Davis sudu. Jsme zároveň svědky historického milníku, a sice toho, že čtyřnásobný vítěz Maci poprvé odejde z tenisového turnaje bez medaile. Karbec se konečně může oholit. Před rokem se totiž rozhodl, po vzoru hokejových borců z NHL, že nechá vousy růst do té doby než vypadne z play-off, což pro něj znamenalo, než v nějakém sportovním klání prohraje. S ohledem na svou formu se raději všem soubojům úspěšně vyhýbal, čímž nikdy neprohrál a tak mohl nechat svůj vous volně růst. Ušetřené peníze za žiletky pak směnil v nejbližší restauraci za několik piv.

  V posledním čtvrtfinálovém utkání již Pomáhat a chatařit vedou 4:1 nad utrápeným Bokem a neškodným Karlíííkem a o osudu utkání se již zdá být jasno. Pak se však týmu Vymřeli po meči daří několik výměn a postupně snižují, což je dostává zpátky do zápasu. Lehkost v jejich hře bychom hledali marně, o čemž svědčí Karlíííkovo vztekle hozená raketa na polovinu soupeře, po jeho dvacátétřetí nepovedené smeči. Přídavkem ještě na polovinu soupeře vrhne vulgární výraz, jenž připomíná, kam se chce každý chlap, nepočítám-li geye, dostat. V nervózním závěru okořeněným spoustou nevynucených chyb nakonec Vymřeli po meči překlápí stav na svou stranu a vítězí 6:4. Vymřeli po meči i přes ne příliš přesvědčivý výkon po celou dobu turnaje v předposledním utkání dne urvali bronzové medaile, když unavené Já nevím přetlačili 6:3.

Pro některé diváky byly vstupenky na finále příliš drahé

  Všichni se těší na vyvrcholení celého turnaje. Aktéři finále dnes předvedli, že jsou letos v areálu těmi nejlepšími a zbývá jim už jen krůček na pomyslný vrchol. Zbývající účastníci jsou již po sprše. Objednávají si pivo a popcorn a usedají do židliček, aby shlédli zlatý hřeb celodenního zápolení. Už jen hodina a bude konec, říkáme si, v očekávání lítého boje. Cobretti si nechává vysypat zaplněný popelník, aby měl volno na další špačky – budou to nervy. Harry 1 utahuje koleno a Harry 2 si stoupá na špičky, čímž se snaží zastrašit soupeře. Harryovci podávají. 0:15, 0:30, 0:40 – 0:1. Točíme strany. 0:15, 0:30, 0:40 – 0:2. 0:15, 0:30, 0:40 – 0:3. Maci stál frontu na lahváče, a tak přichází až v průběhu zápasu, ptá se Vojsana „Kolik?“ Ten odvětí, že 3:0. Maci předpokládá, že ve vedení jsou papíroví favorité Harry & Harry, a tak povzbuzuje Hrubase s Vojsanem, ať to nevzdávají a jdou krůček po krůčku, fiftýn po fiftýnu. Po každém úspěšném úderu na ně haleká „Vidíš, že to jde. Já to říkal. Bojuj dál.“ No jo, jenže ten kdo by potřeboval povzbudit je na druhé straně. Ve finále se vylíhl potupný kanár. Diváci chtějí vtrhnout na kurt a Harryovce zlynčovat, takové drahé vstupenky a tak laciné finále. Harry 1 nenápadně vystřihuje výplet z rakety a na diváky mává prázdným rámem se slovy „Co sem jako s timhle měl hrát?“, čímž nenápadně háže vinu na Harryho 2.

Prezident Dehetu je i přes finálovou blamáž spokojen

   Závěrečný ceremoniál spojený s dekorováním vítězů probíhá v České hospodě. Pivo teče proudem a dubové stoly se prohýbají pod tíhou masných výrobků. Dochází i na tradiční naplnění poháru cenově dostupným šampaňským. Po asi tříhodinovém jaření se náhle zvedá Šáma (alias Harry 2) a všem odebírá lístky, které jsou již u některých jedinců hustě popsané modrými čárkami. “Dneska se pije na zdraví malého Vítka!” dí hrdý otec, čímž spouští neřízený mejdan. 

 

© design by Prknička and Karlííík 2023

bottom of page