top of page

 

  

  

   Až do dnešního dne stálo při každé naší akci počasí vždy na naší straně. Bůh se již však nedokázal koukat na bandu bezvěrců, kteří nadarmo berou jeho jméno do svých, alkoholem prolitých, úst a rozhodl se, že 3.ročník tenisového turnaje „Davis sud“ překazí. Již od nočních hodin ždímal nad Kadaní  hektolitry vody z naducaných chuchvalců mraků tak, že se z antukových kurtů staly plavecké bazény.

   V 6:00 hod nastal první vážný problém – zahušťovat či nezahušťovat – Hrubas čekal s vařečkou a skývou chleba nad gulášem z „vepřových“ kližek na rozhodnutí organizačního výboru. Beňas zalarmoval formou SMS kompetentní funkcionáře a každý v souladu se svým svědomím mu sdělil svůj názor. Bruk, chtíc si šplhnout u našeho pokladníka, mu sdělil „překvapivou a čerstvou novinku“ a sice, že prší.

   V 9:00 hod jsme se sešli v areálu tenisových kurtů a když jsme spatřili, jak na nás ze základní čáry mrkl kapr, bylo vymalováno – na antuce se s pravděpodobností blížící se sto procentům hrát nebude. Museli jsme vymyslet náhradní plán. Naštěstí byla volná hala. Museli jsme však přelosovat a předělat celý systém turnaje. Nakonec vznikly dvě skupiny, ze kterých pak vzešel vyřazovací pavouk.

   Jednotlivé dvojice již byly tradičně vylosovány v Labyrintu z putovního poháru za účasti legendy kadaňského tenisu – Vajdy, který poskytl tenisovým nadšencům i několik neocenitelných rad. Z osudí  jednotlivé lístečky tahala slečna Boková.

 

SKUPINA A                                       SKUPINA B

Rychlíci - Pepíček, Ultras                  Pívohlti - Hrubas, Karel Háša

Mufloni - Vojta, Beňas                      Bezvýpletu - Harry, Bruk jr.

Chrchlové hrudky - Bok, Kamil        Visokoškoláci - Renda, Vojsan

Dehet „C“ - Lojza, Bruk                     Pitágoři - Maci, Karlííík

 

   Někteří aktéři, když v pátečních zprávách slyšeli, že víkend bude deštivý a tuto informaci si ověřili na svých chytrých telefonech v aplikaci Aladin – se rozhodli, že by byla škoda prospat tak krásný večer a jali se jařit až do ranních hodin, doufajíc, že turnaj bude zrušen. Jedním takovým byl i Harry, na sraz přišel bez sportovního nářadí, zato z pobledlé tváře se dal vyčíst refrén písně Helči Vondráčkové. Zmiňovat se, že jedním z jařičů byl i Bok je jen nošením kůrovce na Šumavu.

Hosteskou celého turnaje byla paní Dáša. Této role se zhostila vskutku dokonale, starala se o nás jako o vlastní, ale její věčné rady a připomínky byly na některé jedince už moc a tak jedním z velkých plusů tohoto turnaje nakonec bylo i to, že zmiňovaná dáma přežila a že jsme nemuseli v promoklé antuce hloubit díru, abychom zakryli stopy hrůzného činu.

18.5.2013

   Příjemným zpestřením během zápasů v základních skupinách byl raut připravený kuchařskou firmou Jemný&Hrubá, hovězí vývárek postavil na nohy i Harryho. Následoval pikantní gulášek z „vepřových“ kližek a jako vrchol – bramboráčky. Když se tyto dobroty zapily kvalitním plzeňským pivem, byl problém přepnout mysl zpět k tenisu. Někteří vyžadovali povinný polední klid, který však byl zamítnut, neboť nás tlačil čas.

   Kolem 14té hodiny se začaly krystalizovat dvojice pro čtvrtfinálové boje a v tuto dobu začala cesta Pitágorů za úspěchem. Čekal je totiž poslední skupinový zápas se zatím neporaženýma Bezvýpleťákama. V případě prohry Pitágorů by tito skončili na 4.místě a utkali by se s Muflonama. Pívohlt Hrubas se sice snažil Pitágory motivovat k co nejlepšímu výkonu, mazaje jim pampeliškový med kolem úst, jako že prvenství ve skupině je to, za čím by Pitágoři měli jít. Ale když se kapitán Maci podíval na Vojtu, jemuž Beňas na zavřená víčka nakreslil panenky tak, aby soupeři nepoznali žádnou indispozici tohoto playera, byla taktika jasná – musíme skončit čtvrtí a do toho dáme všechno. Zápas skutečně dopadl tak jak Maci narychlo spočítal na kusu á-čtyrky.

  Prvními semifinalisty se stali Visokoškoláci – Renda s Vojsanem si poradili s Hrudkami, které sice kousali, ale na víc jak dva gemy to nestačilo. Pak nastoupili Rychlíci a inspirováni svým názvem i rychle vypadli – Hrubas s Karlem Hášou alias Pívohlti předváděli moderní tenis. Karlovo podání bylo nejrychlejší, které jsme na turnaji viděli. Teda někdy spíše neviděli.  Pitágoři si poté, přesně podle harmonogramu, poradili s Muflonama, kde samotný Beňas neměl šanci proti dvěma soupeřům. Zde měl však Vojta jeden světlý okamžik. Při dlouhé výměně, kdy se Maci křižným nechytatelným forhendem snažil ukončit hru, se najednou ve Vojtovi probudil bojovník. Jako se nadržený muflon vrhá na feromony prosycenou muflonku, tak se Vojta střemhlav vrhl po letícím tenisáku. Kombinací parakotoulu a dvojitého tulupa se dostal až k míčku a po jeho odehrání na polovinu soupeře skončil, po několika kotrmelcích, nehybně ležet na drsném koberci. Tímto vítězným míčkem snížil (za stavu 0:5) na nicneřešících 15:40. V posledním čtvrtfinále si Dehet „C“ také vykoledoval kanárka od Bezvýpleťáků.

   Semifinálové zápasy už byly vskutku vyrovnané a záleželo jen na štěstí, ke kterému ze soupeřů se přikloní. Pitágoři dlouho nemohli přijít na chuť kopcovité hře, kterou předváděl hlavně Vojsan. Zkusili tedy returnovat na Rendu, ale ten byl zase jako zeď. Opět pomohla matematika, na Vojsana stačila jednoduchá parabola s vrcholem pod stropem haly podle hesla jak ty na nás tak my na tebe a na Rendu Pitágoři zvolili Brownův pohyb v kombinaci s tupě řezanými údery do prostorů krajních lajn. Pitágorům postupně rostlo sebevědomí a údery neomylně končily tam, kam si usmysleli. Po urputné bitvě nakonec zvítězili 6:4 a mohli se radovat z postupu do finále. Ve druhém souboji to bylo ještě vyrovnanější a některé výměny zdvihali diváky ze sedadel. Karel tloukl dělové forhendy na základní čáru soupeře a Harry je neskutečným obranným stylem vracel zpět. Davídek byl několikrát maminkou upozorněn, že stojí zbytečně u sítě, že tam je neužitečný a ať si jde do prostoru pro vítězný úder. Když se tato rada dostala k Davídkovým uším pošesté, došla mu trpělivost a hlasitě zaklel. Velký Bruk na tribuně jen souhlasně pokyvoval, chápajíc pocity svého syna. Když Pívohlti prorazili soupeřův servis, zdálo se, že se rodí překvapení. Karel neustále stupňoval razanci svých úderů a Hrubas pak měl za úkol pokrýt zbytek kurtu. S rostoucím časem však Hrubasovi ubývaly síly a raketu ve volných chvílích používal jako berli. Na druhé straně toho pak využil dorostenec Davídek a začal hrát všechny míče na Hrubase, aby ho uštval. To se také povedlo a Bezvýpletu se nakonec prosmýkli do finále po výhře 6:4.

   Před vyvrcholením turnaje se sehrálo utkání o bronzový stupínek, na který nakonec dosáhli Visokoškoláci. Opět byl k vidění strhující zápas. Diváci však již netrpělivě sledovali zákulisí, kde se poctivě rozcvičovali finalisté. Karlííík s Macim doplňovali pivem chybějící ionty, aby je nechytaly křeče a pokuřovali poslední cigarety, neboť během přestávek mezi gemy na ně není čas.

   A pak to vypuklo. Tribuny narvané k prasknutí čítaly minimálně 15 diváků, kteří záhy začali na protagonisty pískat a žádali navrácení vstupného, neboť Pitágoři po 10 minutách prohrávali 1:5 a nekladli soupeři sebemenší odpor. Bezvýpleťáci si byli jistí vítězstvím a Harry poslal ženu domů, aby zatím setřela prach na poličce. Tak krásný pohár musí přijít do čistého prostředí. I Davídek už přemýšlel, co napíše na svůj Facebookovský profil a těšil se na stovky lajků. Od Pitágorů to ovšem byl zase dokonalý plán a jedno velké divadlo. Sehráli tenisové joudy tak dokonale, že jim to protivník uvěřil tak, že ztratil i poslední zbytky koncentrace. A to byl signál pro Pitágory. Maci mrknul na Karlíííka a ten mrk opětoval. Karlííík šel na podání. První podání joudovsky poslal do sítě či do autu a druhé jen lehce přitvrdil a zvýšil jeho rotaci tak, aby soupeř nepojal žádné podezření,že se něco kuje. Po každém vítězném gemu jen Maci (na oko) kroutil nevěřícně hlavou, jaké že máme štěstí. Sníženo na 2:5. Podávat jde Davídek, tvrdé podání do růžku prostoru pro něj určeného, Maci dá return, za který by se nemusel stydět ani Federer a zase se (na oko) diví, jak se mu to mohlo povést. Soupeř stále nic netuší. Diváci, kteří se slovy „to je ale ubohý finále“ odešli do výčepu na další škopek piva, se začali pozvolna vracet na své sedačky. Sníženo na 3:5. Bezvýpletu začínají být lehce nervózní. Maci se s tím nesere a jako nejlepší esař loňského ročníku chce potvrdit, že cenu nevyhrál náhodou. Konečně na kurtu začíná to pravé sportovní peklo. Davídek s Harrym již tuší, že se stali obětí vlastního sebeuspokojení, ale nedaří se jim dostat se zpět do sedla. Pitágoři začínají hrát na hranici sebeobětování, Karlííík sérií neskutečných obranných zákroků přivádí Harryho k slzám. Maci po každém vítězném balónku křepčí po koberci jak Korda před tím než mu vyhřezla plotýnka. 4:5 – 5:5 – 6:5 – 7:5. Konec - obrat je dokonán! Rakety Pitágorů letí vzhůru. Bezvýpleťáci smutně civí a nechápou co se stalo. Hlediště bouří, Maci hází potítka mezi diváky a vrací se mu kalhotky s několika zakudrnacenými chloupky. Chvíli se s nimi mazlí, když však ve druhé řadě spatří šibalsky se tvářící paní Dášu, ihned je vrací směrem k ní. Diváci nevěří svým očím a uznale poplácávají oba vítěze po ramenou. Maminka Brůková jen tak nadhodí „Já ti to říkala, nestůj furt u tý sítě, co tam asi tak chceš hrát?“ Davídek brunátní a kromě prohry polyká i hrubou odpověď, která mu už už letěla z úst.

   Do Labyrintu přichází Pitágoři se zlatým pohárem nad hlavou, okamžitě ho plní tím nejlepším šampaňským, které jde v Kauflandu sehnat a dělí se s fanoušky o pocity štěstí. Maci využívá situace, kdy je slavný a prodává svůj úspěch každému děvčeti, které jde kolem a nezávazně je zve do svého útulného pokojíku, který má od Franty v Labu pronajatý. Atmosféra houstne, když přichází děvčata z úřadu. Nejmenovaní jedinci nenápadně naznačují, že zrovna vedle nich je místo. Děvčat je však méně než chtivých jedinců a tak je jasné, že se schyluje ke druhému turnaji. Vojta opět přepaluje začátek, i když je zpočátku favoritem, neboť má děvy z obou stran, dopadá stejně jako na tenise – usíná. Toho využívá Renda a vybaluje sérii vtipů, které má pro tento případ připravené. Maci tuší, že je bez šance a mizí do davu shánět kořist. Lojza čeká na svou chvíli a objednává Rendovi dalšího panáka, ten je však nesmrtelnej a Lojzovi již dochází peníze. Karlííík jen mlsně kouká, manželka mu zdvihnutým obočím naznačuje, že z tohohle turnaje je diskvalifikován. Beňas elektronickou formou převádí peníze z účtu Dehetu a dokazuje, že tento tým již není jen bandou amatérů. Na stole přistávají mísy řízků a sklenice alkoholu. Pepíček tasí trumf a vyzívá holky k tanci, kde je svým pohybem, jenž je kombinací rockových kroků proložených pohyby z Labutího jezera, dostává v trans. Rosťu to už nebaví, přikrývá se džískou a ulehá na lavici. Maci se vrací z neúspěšného lovu a proklíná se, že paní Dášu tak ukvapeně odmítl. Nakonec to dopadlo jako vždy, úřednice odchází neuloveny, zato s dobrou náladou. A my s východem Slunce odcházíme též, abychom zregenerovali před další Dehetí akcí.

- KO -

 

© design by Prknička and Karlííík 2023

bottom of page